Statystyki wskazują, że w 2020 roku będziemy pracować o 2 dni dłużej niż w 2019. Powodem jest przestępność roku 2020 – będzie on o jeden dzień dłuższy, czyli będzie miał 366 dni.

W 2020 roku będzie 113 dni wolnych od pracy, w tym 13 świąt ustawowo wolnych. Z tego sześć przypada w sobotę lub niedzielę, a siedem w dni robocze. W 2020 r. dni ustawowo wolnych od pracy nie będzie tylko w lutym, w marcu, w lipcu, we wrześniu oraz w październiku.

Kalendarz dni wolnych ustawowo od pracy


Data

Nazwa święta

1 stycznia (środa)

Nowy Rok

6 stycznia (poniedziałek)

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

12 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc

13 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (piątek)

Święto Pracy

3 maja (niedziela)

Święto Konstytucji 3 Maja

31 maja (niedziela) 

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) 

11 czerwca (czwartek)

Boże Ciało

15 sierpnia (sobota)

Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 

1 listopada (niedziela)

Wszystkich Świętych 

11 listopada (środa)

Święto Niepodległości

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 grudnia (sobota)

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Święta w weekendy – możliwość odebrania wolnych dni 

Trybunał Konstytucyjny określa, że jeśli święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo odebrać sobie wolny dzień. Termin zazwyczaj wskazuje pracodawca. 

W 2020 roku będą dwa takie święta. Pierwsze przypada 15 sierpnia, a drugie 26 grudnia w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Wiele firm prawdopodobnie się zdecyduje na ustalenie wolnego 24 grudnia w Wigilię. W tym czasie większość przedsiębiorstw i tak pracuje zdecydowanie mniej wydajnie lub krócej.

W 2020 roku będą zaś cztery święta, wypadające w niedzielę. Jest to 12 kwietnia, czyli Wielkanoc, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki 31 maja i Wszystkich Świętych 1 listopada. Niestety, ale święta przypadające w niedziele, nie wiążą się z odebraniem wolnego. Podstawą prawną jest Kodeks pracy art. 130. §2.:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Długie weekendy w 2020 roku 

Długi weekend można zrobić sobie już od Nowego Roku. 1 stycznia przypada w środę. Wiele osób zdecyduje się na dwa dodatkowe wolne dni – w czwartek i piątek. Dzięki temu ogółem można mieć małe wakacje przez 6 dni. Wszystko za sprawą Święta Trzech Króli, które wypada w poniedziałek 6 stycznia. Jest to jedna z najlepszych szans na długi odpoczynek w 2020 roku. 

Warto wspomnieć, że w następnym roku kalendarz nie będzie łaskawy dla osób planujących dłuższą majówkę. Wolne przypada tylko w piątek 1 maja oraz w niedzielę 3 maja. Oznacza to tylko 3 dni odpoczynku. Boże Ciało zaś to 11 czerwca i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Osoby, które wezmą urlop w piątek 12 czerwca, mogą mieć 4-dniowy długi weekend.

Kolejną okazją na małe wakacje jest Święto Niepodległości obchodzone tradycyjnie 11 listopada. Wypada w środę, więc co niektórzy mogą zdecydować się na sjestę w czwartek i piątek. Wiąże się to z 5-dniowym odpoczynkiem od pracy.