Mieszkania dwupoziomowe dzisiaj stanowią niewielką część oferty mieszkaniowej, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Dzisiaj być może trudno w to uwierzyć, ale jeszcze nie tak dawno, lokal mieszkalny na dwóch poziomach stanowił dla większości Polaków synonim nowoczesności i luksusu.

W latach 90tych oraz na początku obecnego stulecia mieszkanie dwupoziomowe kojarzyło się z nowoczesnym budownictwem mieszkaniowym. Były to jednak czasy gdy standardem mieszkaniowym dla rodziny pięcioosobowej było nierzadko dwupokojowe 50-metrowe mieszkanie. Od tamtej pory upłynęło sporo wody w Wiśle, zmieniła się moda i zmieniły się również warunki mieszkaniowe polskich rodzin.

„Dzisiaj mieszkania, których powierzchnia jest rozłożona na więcej niż jednym poziomie nie stanowią już synonimu wszystkiego, co najlepsze w mieszkaniówce. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal są to zwykle apartamenty z wysokiego standardu. Niedostępne ze względu na cenę dla przeciętnego Kowalskiego” tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Apartamenty i penthouse’y – to nieruchomości mieszkaniowe, które dzisiaj należy kojarzyć z dwoma poziomami. Takie lokale mieszkalne bardzo często po mimo wysokiej powierzchni składają się z relatywnie niewielu pokoi. Mają bowiem zapewniać poczucie przestrzeni, co wskazuje na wysoki metraż, i jednocześnie wyklucza dużą ilość ścian działowych oraz co z tym związane, wydzielonych sypialni.

Takie mieszkania cechują się raczej podziałem na niekoniecznie dogrodzone ścianami strefy, w których spędza się poszczególne części dnia – strefę kuchenną, strefę pracy, wypoczynku, strefę snu, a czasami oddzielną przestrzeń wydzieloną na kino domowe. W takich lokalach mieszkalnych zwykle występuje również duże nagromadzenie przeszkleń.

 

Nie tylko dla milionerów

Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba być milionerem, aby zamieszkać w nowym dwupoziomowym mieszkaniu. W Warszawie najtańsze nowe mieszkanie dwupoziomowe z pierwszej ręki kosztuje 399 tys. zł. Jest to dwupokojowy lokal o powierzchni 43,1 mkw. usytuowany na poziomie parteru i sutereny w bloku na Pradze Południe. Najdroższe M rozlokowane na dwóch poziomach w stolicy wyceniane jest już dużo wyżej. Nieruchomość o powierzchni niecałych 272 mkw. w apartamentowcu na Woli rozlokowana na piętrach 7 i 8 jest do wzięcia za bagatela 8,6 mln zł.

W Krakowie na najtańsze dwupoziomowe M od dewelopera – dwupokojowe mieszkanie na parterze w budynku na Swoszowicach - wystarczy 381,4 tys. zł. Najdroższy taki lokal mieszkalny w grodzie Kraka zlokalizowany jest na Zwierzyńcu. Za blisko 213 mkw. powierzchni usytuowanychna piętrze drugim i trzecim trzeba wydać niecałe 2,8 mln zł. We Wrocławiu najtańsze dwupoziomowe lokum, składające się z dwóch pokoi, o metrażu wynoszącym 24,5 mkw. na Fabrycznej, kosztuje niecałe 245 tys. zł. Najdroższy apartament, składający się z czterech pokoi rozmieszczonych na 215 mkw., znajduje się na szóstym i siódmym piętrze w budynku w Śródmieściu. Cena podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych miast również znajduje się poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego – 2,9 mln zł.

 

Najtańsze i najdroższe mieszkania dwupoziomowe z rynku pierwotnego, Marzec 2022

Miasto

Oferta

Metraż (mkw.)

Liczba pokoi

Pietro

Dzielnica

Rynek

Cena całkowita (zł)

Cena (zł/mkw.)

Warszawa

Najdroższa

271,7

6

7 i 8

Wola

Pierwotny

8 558 550

31 500

Warszawa

Najtańsza

43,1

2

Parter i Suterena

Praga Południe

Pierwotny

399 000

9 258

Kraków

Najdroższa

212,8

7

2 i 3

Zwierzyniec

Pierwotny

2 794 334

13 133

Kraków

Najtańsza

42,9

2

Parter

Swoszowice

Pierwotny

381 365

8 900

Wrocław

Najdroższa

215,3

4

6 i 7

Śródmieście

Pierwotny

2 901 848

13 478

Wrocław

Najtańsza

24,5

2

3 i 4

Fabryczna

Pierwotny

244 770

9 995

Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń