Jak pisze dziennik ,,Rzeczpospolita" Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje się do zmian przepisów dotyczących limitów przy budowie. Już wkrótce może nie być ograniczeń dotyczących wielkości pokoi, kuchni i łazienki.

Dzisiejsze przepisy ściśle regulują to, jak mają wyglądać nasze mieszkania: pokój nie może być mniejszy niż 16 m², łazienka z doprowadzoną ciepłą wodą ma mieć co najmniej 6,5 m². Na zmianach przepisów skorzystają głównie deweloperzy, którzy będą mogli proponować mieszkania odpowiadające potrzebom rynku.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, to będzie można kupić już nawet mieszkanie mające 18 m² i mniejsze. Zmiany proponowane przez ministerstwo mają zostać wprowadzone do rozporządzenia z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. Dzisiaj kupując pokój w kawalerce musi on mieć co najmniej 16 m², a kuchnia w mieszkaniu jednopokojowym nie może być węższa niż 1,8 metra. Projekt nowelizacji przewiduje zniesienie tych ograniczeń.